CO TO SĄ ŚWIADOME SNY?
Czym są świadome sny lub świadome śnienie? Świadome sny to sny, w których jesteśmy świadomi, że śnimy. Zwykle dzieje się tak, gdy podczas snu, w wyniku dziwnych wydarzeń we śnie, uświadamiamy sobie, że śnimy. Większość ludzi, którzy mają trudności z zapamiętaniem swoich snów, doświadczyło tego już wcześniej. Możliwe, że obudzili się natychmiast po tym, jak dowiedzieli się, że śnią, ale możliwe jest też dłuższe pozostanie we śnie z pełną świadomością tego, że śnimy.
Czy możemy kontrolować sny?
Zwykle świadomości towarzyszy pewien stopień kontroli nad snem. Dostępna ilość kontroli snu różni się w zależności od snu i od osoby, która śni. Ćwiczenia mogą poprawić kontrolę nad tym, co dzieje się we śnie. Najczęściej podczas świadomych snów śniący mogą wybrać, jak reagować na wydarzenia we śnie, ale kontrolowanie wszystkich zjawisk we śnie jest możliwe bardzo rzadko – sen działa na własnych zasadach. Na przykład, zamiast starać się unikać jakiegoś niebezpieczeństwa, tak jak zrobiłbyś to w prawdziwym życiu, gdy nie wiesz, że to sen, możesz stawić czoła przerażającemu wydarzeniu we śnie, wiedząc, że nic ci się nie stanie.
Zdolność do kontrolowania może zmienić sen z przerażającego, frustrującego lub szalonego doświadczenia, w którym jesteś bezradną ofiarą, w doświadczenie, w którym możesz chwilowo odrzucić troski i przestrogi budzącego się życia i cieszyć się wyjątkową przyjemnością pełnej wolności. Jak już wspomnieliśmy, niewielu ludzi może osiągnąć taki stopień kontroli za pomocą świadomego snu, aby mogli kontrolować sen własną wolą, to znaczy stworzyć swój własny świat, żyć według własnej fantazji i doświadczać wszystkiego, co sobie wyobrażają!
Czy wszyscy ludzie mają sny?
Wszyscy mają sny. Wszystkie ssaki wchodzą w fazę REM w czasie snu. Większość snów pojawia się w fazie snu REM. Odkryto to, gdy budzono ludzi w różnym stopniu snu i pytali się, czy śnią. W 85% po przebudzeniu z fazy snu REM ludzie mówili, że dalej śnią. Po przebudzeniu z innych faz snu (zwanych łącznie fazami NREM) ludzie rzadko twierdzili, że śnią. Faza REM wymienia się w ciągu nocy z fazą NREM w cyklach trwających około 90 minut. W czasie 8-godzinnego snu około półtorej godziny to faza REM podzielona na cztery lub pięć „okresów REM”, trwających od 5 do 45 minut. Zapominamy większość naszych snów. Niektórzy ludzie nigdy nie pamiętają snów, podczas gdy inni pamiętają pięć lub więcej każdej nocy. Zapamiętywanie snów można rozwijać lub poprawiać, co jest niezbędne do nauki świadomego śnienia.
Czy świadome sny zakłócają sen i odpoczynek?
Świadome śnienie jest normalnym zjawiskiem podczas snu. W czasie świadomego snu mózg i ciało znajdują się w tym samym stanie fizycznym, co w najzwyklejszym nieświadomym śnie. Sny są wynikiem aktywności mózgu w czasie gdy zmysły są poza zasięgiem świata. W takim stanie, typowo podczas snu REM, umysł tworzy doświadczenia z aktualnie aktywnych myśli, zmartwień, wspomnień i fantazji. Sny nie są wcześniej stworzonymi historiami, ale powstają, gdy przez nie przechodzisz. Świadomość, że śnisz, pozwala ci skierować sen w konstruktywnym i pozytywnym kierunku, tak jak kierujesz swoimi myślami, gdy nie śpisz. Co więcej, świadome sny mogą dać ci jeszcze więcej informacji o sobie niż nieświadome sny, ponieważ możesz obserwować rozwój snu na podstawie swoich uczuć i skłonności, mając świadomość, że śnisz i że sen rozwija się w tobie. Błędem jest myślenie, że sny są nieświadomymi procesami, które muszą takie pozostać.
Twoja świadomość jest zawsze obecna w snach. Gdyby tak nie było, nie pamiętałbyś snów, ponieważ pamiętasz tylko wydarzenie, którego świadomie doświadczyłeś. Dodatkowa „świadomość” świadomego snu to nic innego jak wiedza, że śnimy.
Po co doświadczamy świadomych snów?
Wyobraź sobie, że we śnie możesz bez obaw robić to, co chcesz. We śnie nie obowiązują prawa fizyki i prawa społeczne. Jedynym ograniczeniem są ramy twojej wyobraźni. Tracimy wiele możliwości snu, ponieważ nie rozpoznajemy, że śnimy. Kiedy nie jesteśmy przytomni we śnie, myślimy i działamy tak, jakbyśmy byli w przebudzonej rzeczywistości, prowadzi to do nieuzasadnionych frustracji, zamieszania i marnowania energii, a w najgorszym przypadku do przerażających koszmarów.
Źle ukierunkowany wysiłek, aby wykonać obowiązki z prawdziwego życia w snach, skutkuje niespokojnymi snami, w których urządzenia nie działają prawidłowo, spóźniamy się na spotkania, zapominamy o ważnych egzaminach, nie potrafimy znaleźć właściwej ścieżki i tak dalej, mamy problemy z miłością. Niespokojne sny i koszmary można przezwyciężyć świadomym śnieniem, ponieważ jeśli wiesz, że śnisz, nie musisz się niczego bać. Wydarzenia we śnie nie mogą ci zaszkodzić. Świadome sny, oprócz tego, że pomagają ci kierować snami w satysfakcjonującym sposób, dają ci fantastyczne przygody i przezwyciężają koszmary, mogą być również cennymi narzędziami do osiągnięcia sukcesu w rzeczywistości. Osoby świadomie śniące mogą w przemyślany sposób wyzwalać naturalny potencjał twórczy snów do rozwiązywania problemów i inspiracji artystycznych. Sportowcy, wykonawcy publiczni i inni mogą przygotowywać się, ćwiczyć i pogłębiać swoją wiedzę oraz doświadczenie podczas snu. To tylko kilka przykładów różnych sposobów, w jakich ludzie używają świadomego śnienia, aby przedłużyć swoje życie. Wszyscy spędzamy jedną trzecią naszego życia śpiąc, więc dlaczego nie wykorzystać tego czasu jak najlepiej?
Jak mieć świadomy sen?
Możesz doświadczyć swoich pierwszych świadomych snów bardzo szybko po rozpoczęciu ćwiczeń i technik świadomego śnienia, już w ciągu kilku dni od rozpoczęcia. Samo czytanie tych tekstów o świadomych snach może wywołać świadomy sen, chociaż dzieje się to bardzo rzadko. Osiągnięcie zdolności do świadomego snu z własnej woli wymaga od przeciętnej osoby kilku lat ciężkiej pracy. Istnieje wiele technik rozwijania umiejętności świadomego śnienia, których nie sposób teraz wymienić. Wymienimy tylko te, które stanowią podstawę opanowania świadomych snów. Przede wszystkim musimy mieć właściwe nastawienie psychiczne i przemyślany system wierzeń. Właściwe nastawienie to połowa sukcesu w świadomym śnie, ponieważ sen jest tworem mentalnym, wytworem naszego umysłu. Musi także istnieć silne pragnienie i motywacja, aby stać się świadomym we śnie oraz chęć odłożenia części czasu i koncentracji na osiągnięcie tego celu. Bardzo ważne jest, aby dobrze pamiętać sny i prowadzić dziennik snów. Jeśli osoba nie pamięta snu, może śnić świadome sny, ale nie będzie to nic dla niej znaczyć, ponieważ nie pamięta doświadczenia świadomego snu. Prowadzenie dziennika snów nie jest łatwe, ale niestety jest to absolutnie konieczne, jeśli chcemy zajść dalej w dziedzinie świadomych snów.
Klucz do świadomych snów – świadomość
Ponieważ naszym głównym celem jest stanie się świadomym we śnie, rozwijanie świadomości w rzeczywistości jest głównym kluczem do rozwijania zdolności świadomego śnienia. Jest to metoda, która sama w sobie jest skuteczna, ale w połączeniu z innymi metodami zapewnia optymalny sposób treningu świadomego snu. Głównym celem jest zwiększenie świadomości w ciągu dnia w celu jej rozszerzenia na świat snów. Wiele osób myśli, że są już wystarczająco świadomi i nie może być bardziej świadomi niż teraz. Jednak często w prawdziwym życiu nie jesteśmy: na przykład, gdy słuchamy radia lub oglądamy telewizję, nawet nie wiedząc, co oglądamy lub czego słuchamy.
Coś zostawiliśmy, ale nie ma mowy, abyśmy pamiętali, gdzie, jak i dlaczego? To są chwile, kiedy nasza świadomość gdzieś zawędrowała i nie jesteśmy wystarczająco skoncentrowani. Teraz celem nie jest to, aby wszyscy mieli obsesję na punkcie otaczającego ich środowiska, ale aby stale pozostawać we wszystkich chwilach, które nas otaczają i mijają. Np. jeśli jemy, bądźmy tego świadomi, jeśli pojawiają się myśli, które odciągają twoją świadomość od procesu jedzenia, stań się świadomy tego przejścia w trakcie procesu myślenia. Bądź świadomy swojej świadomości jako neutralny obserwator. Praktyka medytacji jest doskonała do ćwiczenia świadomości. Podnoszenie poziomu świadomości oznacza również rozwijanie zdolności świadomego śnienia.
TECHNIKI OSIĄGNIĘCIA ŚWIADOMEGO SNU
Indukcja świadomego snu
Dla wszystkich tych, którzy z niecierpliwością czekają na jak najszybsze doświadczenie świadomego snu, najskuteczniejszą techniką jest szybkie wywołanie świadomego snu. Nie zastępuje ona prowadzenia pamiętnika i pracy nad snami, ale może zapewnić pewien stopień świadomości. Wszyscy ci, którzy chcą być świadomi w swoich snach, powinni systematycznie, od podstaw budować wszystkie elementy snu w rzeczywistości. Instrukcje dotyczące tej techniki indukcji „szybkości” (bez wyjaśniania, dlaczego należy to zrobić w ten sposób) są następujące:
- Idź spać między 22:00 a 1:00 i zaplanuj pobudkę po około 6 godzinach snu. Przed pójściem spać, leżąc na plecach, zamknij oczy i skoncentruj się na przestrzeni między brwiami (trzecie oko), przez zamknięte powieki. W tym czasie, mentalnie i emocjonalnie, powtarzaj autosugestię, taką jak: „Dzisiaj wieczorem uświadamiam sobie, że śnię”. Jeśli umysł zacznie błądzić, skup swoją uwagę na trzecim oku i kontynuuj autosugestię, aż zaśniesz.
- Po około 6 godzinach snu wstań z łóżka i pozostań obudzony przez 1-1,5 godziny (najlepiej poczytaj lub pomyśl o świadomym śnie). Ważne jest, aby w tym czasie całkowicie się obudzić.
- Wróć do łóżka i ponownie wykonaj technikę koncentracji trzeciego oka z autosugestią. Możesz mieć problemy z zaśnięciem, może to zająć nawet godzinę, ale gdy w końcu zaśniesz, zaczynie się zabawa. Nie daj się zdziwić rezultatom tej techniki, w ten sposób, oprócz świadomego snu, można również sprowokować świadomego doświadczenia projekcji astralnej oraz doświadczenia tzw. „Fałszywego przebudzenia”, gdy osoba jest przekonana, że nie śpi i zaczyna wykonywać swoją codzienną rutynę, a tak naprawdę dalej śpi. Tak czy inaczej, można doświadczyć ciekawych rzeczy.
TEST RZECZYWISTOŚCI
Kolejną techniką, która również jest bardzo skuteczna, jest test rzeczywistości. Konieczne jest wykonywanie następujących testów tak często i regularnie, jak to możliwe podczas bycia obudzonym, aby udało ci się wykonać je również we śnie.
Najczęstsze testy rzeczywistości to:
- Patrzenie na zegar, potem odwrócenie wzroku i ponowne patrzenie na zegar. (Jeśli zrobisz to we śnie, czas prawdopodobnie za każdym razem będzie się bardzo różnił, co będzie oznaczać, że śnisz). Działa to lepiej z zegarkami cyfrowymi niż analogowymi.
- Włączanie i wyłączanie światła na przełączniku. (Jeśli śpisz, przełącznik prawdopodobnie nie zadziała, co będzie oznaczać, że śnisz).
- Patrzenie w lustro. (Patrzenie w lustro we śnie najprawdopodobniej da zniekształcony lub zamazany obraz).
- Przeczytanie książki lub tekstu kilka razy z rzędu. (Czytanie we śnie spowoduje, że tekst, który czytasz za każdym razem będzie miał inną treść.)
Najczęstszym problemem, kiedy już uda ci się osiągnąć świadomy sen, jest to, że przedłużasz go i się z niego nie budzisz.
Twój Sennik